Pripravujeme

Stránka nostalgicketatry.sk už nebude aktualizovaná. Postupne všetky články preberie a zároveň nové zvereňuje portál pomehore.sk 

 

Životné osudy Jozefa Sentiványiho, zakladateľa Štrbského Plesa. Autori textov: Ing. Oto Jalčovik, PhDr. Peter Vítek.

Kedy a akou formou sa dostane táto kniha do predaja: sledujte webovú stránku obce Štrba.

Čo bude nasledovať v menu História:

MUDr. Ernesto Angyalossy – mimoriadne, aj keď som už prezentoval, že históriu tejto rodiny som uzavrel, na základe veľmi prekvapivej informácie z Kralúp nad Vltavou, budem musieť preveriť ešte nejaké skutočnosti. Našlo sa totiž vozidlo, Tatra 75, ktoré ako prvý majiteľ kúpil dňa 7. júla 1937 MUDr. Ernesto Angyalossy. Podľa mojich doteraz vypátraných skutočností už mal byť vtedy v Merane. V krátkom článku predstavím, na základe súhlasu majiteľov, toto krásne zreštaurované vozidlo. A možno sa zúčastní najbližšieho zrazu veteránov v Tatranskej Lomnici.

Maša Haľamová – niekoľko fotografií z jej pôsobenia v Novom Smokovci, ako sprevádzala po Tatrách spisovateľku Karin Michaelisovú a hlavne čo jej písal v liste zo dňa 2. januára 1965 vtedy už bývalý generál Ferdinand Čatloš?

Dr. Guhr Jugendheim – z roku 1934 na Kancli pod Hrebienkom /doteraz nepublikované fotografie/

Guhrova lyžiarska chata – chata pod skokanským mostíkom na brehu Velického potoka

Pani barónka Rozália Graefl-Györffy – niekoľko rokov sa už zaoberám touto ikonickou osobou a až posledný mesiac roka 2020 sa mi konečne podarilo získať jej podobizeň /ďakujem za to bratislavskerozky.sk/. Znova nepriaznivá pandemická situácia mi zatiaľ bráni navštíviť príslušné archívy a dopátrať ešte posledné nejasnosti o jej živote. Veľa skutočností je iných, ako sa doteraz o nej písalo. Hlavne, jej krstné meno nebolo Ružena ale Rozália. A bola švagriná s významným sochárom Jánom Fadruszom. S Lacom Vosikom sme 21. októbra 2019 navštívili jej hrob v maďarskej obci Mád. /viď foto na facebook ChataKamzík/.

Sliezsky dom – slávnostné otvorenie chaty v podaní Lajosa Petrika.

VytlačiťOdoslať e-mailom