Kežmarské Žľaby

Na rozsiahlej poľane v blízkosti Kežmarskej Bielej vody pri starom pašeráckom chodníku. kde neskôr vznikla osada Kežmarské Žlaby, bola už v 70. rokoch 19. storočia kežmarská mestská pastiereň s napájadlami pre dobytok. V roku 1885 na západnom konci poľany mesto Kežmarok na vlastných pozemkoch postavilo horáreň, kde mohli prenocovať aj turisti. Vedľa tejto horárne, kde si mohli záujemci prenajať aj povozníka, vznikla v tom čase aj hájovňa pruského kniežaťa Hohenloheho. Z iniciatívy advokátov Ferdinanda Cserépiho, Pavla Kélera a Kežmarského streleckého spolku postavili v roku 1888 na opačnom, východnom konci čistiny, aj prvý objekt pre verejnosť. Bol to turistický hostinec s ubytovňou v 2 izbách s 9 lôžkami.

V rokoch 1912-1914 sa ako nájomca hostinca spomína Michal Šemrák, ktorý ho na prianie majiteľov prevádzkoval aj počas zimných sezón. Aj vtedy bol totiž hostinec často navštevovaný hlavne hosťami Mlynčekov, ktorí sem prichádzali na saniach po peknej 6,5 km dlhej promenáde Pavla Kélera. Zimnej prevádzke bol prispôsobený tiež 27 izbový Turistický dom, ktorý dal v roku 1921 postavit' Rudolf Palencsár z Kežmarku. V tomto hoteli, ktorý dodnes slúži ako ubytovňa Školy v prírode Dukla, už v čase jeho vzniku bola elektrina, vodovod a ústredné kúrenie.

Turistický dom, v ktorom boli vkusne zariadené dvojposteľové izby, ako aj výletný hostinec od majiteľov v roku 1925 prenajal známy obuvník z Ľubice Gustáv Frank (1872-1946). Okrem prenájmu dvoch objektov aj sám prikročil k dalším stavebným investíciám.

Severovýchodne od hostinca, na mieste kde predtým stáli detské hojdačky, začal Frank v roku 1930 s pomocou mesta Kežmarok stavať ďalší ubytovací objekt, jednoposchodový zrubový Penzión Frank s pozdĺžnymi krytými balkónmi mal pri svojom vzniku 25 izieb s 50 posteľami, v ktorých bolo lokálne kúrenie, vodovod, kúpeľňa a splachovacie záchody. Stavebné práce viedol majster Laczusch z Kežmarku, tesárske Imrich Klug z Popradu. Penzión dokončili v júni 1931.

V roku 1933 v osade vypukol požiar, ktorý zničil starý Výletný hostinec i priľahlé hospodárske staviská. Už v nasledujúcom roku však na jeho mieste nechal Gustáv Frank vybudovať moderný objekt novej reštaurácie, ktorý pre potreby školy v prírode slúži svojmu účelu doteraz.

VytlačiťOdoslať e-mailom